Köşe Yazısı - Neden mi öğretmen olur insan ? - İlkokuma Yazma
  Anasayfaya Dön
 

Sinan UZUN ¬

Sinan UZUN

 Neden mi öğretmen olur insan ?

Neden mi öğretmen olur insan ?
 Yazı Boyutu

 Tarih : 10.12.2009 - 20:50:48


Neden mi öğretmen olur insan ?

 

Zor ve yorucu bir günün ardından tekrar evimde bilgisayarımın başındayım. Öğretmenliğimin 5. yılında bu soruyu soruyorum kendime; “Neden öğretmen olmak ister ki insan ?” hayatta kendine çizilen kader çizgisinde bunu yaşayacak olmasındadır kesin ama seçilmişler arasından biri olduğu için mi acaba ? Çünkü öyle bir meslek, öyle bir tutuku ki bu kendinizden, zamanınızdan gençliğinizden ,kısacası 3 günlük dünyanızın 2 gününden fedakarlık yapmanız gereken bir meslektir o.

 

 

            Öyle bir meslek ki  susuzluktan yanıp , damağınızın yapıştığını hissettiğiniz bir anda bir çeşme önüne koşup kana kana su içerken tamam yeter doydum dediğiniz ama birkaç dakika sonra tekrar o doyumsuz sudan içtiğiniz bir meslek. Böyle olmasaydı acaba gün sonunda gerçekten tükenip yorulduğunuzu hissettiğiniz anda kendinizi bırakıp ertesi gün tekrar aynı sınıfa bu kadar büyük bir heyecanla girebilir miydiniz?

 

            Bir bahçıvanın en büyük tutkusudur çiçek ekmek. Aslında çiçek ekmekten çok ektiği çiçeklerin tomurcuklanması ,bahçesini güzelleştirmesidir onu bu vazgeçilmezi. Çiçeklerine bakıp iyi bir iş çıkardığını düşünürken burnuna gelen gül, yasemen, papatya, hanımeli  konuları onu uçsuz bucaksız bir hayal alemine sürükler durur. Ama kendine geldiğinde çiçekleri her zamanki güzellikleriyle bahçesinde beklemektedir onu.  Bir yıllık ömürleri olsa da , onları sadece bir yıl görecek, koklayacak parmakları arasına alıp seveceksede vazgeçmeden sıkılmadan eker, sular besler, çiçeklerini. Sizde bir bahçıvan değil misiniz? Yıllarca farklı okullarda farklı renk ve kokulardaki çiçekleri sevginizle hayata ve geleceğe ekmiyor musunuz ? bazen sadece bir yıl, bazen yıllarca o okul bahçesinde onlarla birlikte aynı havayı solumuyor musunuz ? Çiçeklerinizin serpilip büyümeleri sizinle konuşmaları sizi hayal dünyasına itmiyor mu ?

           

           Herkes bunu yaşıyor işte. Öğretmenlik dediğimiz bu çetrefilli, fedakarlık isteyen meslekte  her yıl milyonlarca çiçek ekiyoruz aslında ve bu çiçekler etraflarına saçtıkları neşe kıvılcımlarıyla ışıtıyorlar hayatımızı. Hangi meslek bu güzelliği yaşatabilir insana bilmiyorum.  Bildiğim tek şey tüm öğretmenlerin yaz tatilinde görmedikleri çiçeklerini özlemeleridir. Her yeni öğretim yılında okul zilini bir an önce duymak için okula herkesten önce gitmek isteyişleridir. İşte bu yüzden öğretmen olur insan. Dertlerinizi kapıda bırakıp içerdeki sınıfa ders anlatmak zorunda olduğunuz, hayatın maddi yüklerinin üzerinize bindiğini herkesin görmesine rağmen bu yükün üstüne birde sınıfınızdaki çocuklarınızın hayallerini yüklediğiniz ağır bir meslektir öğretmenlik.  

 

Yıllar sonra tebeşir tozundan alerji olmuş ciğerleriniz öksürtse de sizi, ayaklarınız etkili ders anlatmak için sürekli ayakta durduğunuz için varis olsa da, öğrencileriniz daha başarılı olsun diye geceler boyu çalışıp uykunuzdan fedakarlık ettiğiniz için daha erken yaşlanmış olsanız da, eşiniz siz 50 li yaşlara geldiğinizde geçmişte çocuklarınızla sürekli çocuklaştığınızdan ona çocuklar gibi küstüğünüz için sebebini anlayamasa da, üstünüzden hiçbir zaman çıkarıp dolaba asamayacağınız , siz nereye giderseniz gidin izlerinizin bir gün bir sokak ortasında “öğretmenim beni siz okutmuştunuz ben şimdi bir öğretmenim,avukatım,doktorum, işçiyim, memurum” deyip elinizi öptüğünde gözünüzden sayısızca yaş damlası gelecek bir meslektir.

 

            Öğretmenlik Öğretmenliktir işte. Onu anlamak öğretmenini sevmekten, öğretmenine değer vermekten, öğretmen gibi yaşamaktan geçer. Yaşadığınız her gün geleceğe yaptığınız bir yatırımdır öğretmenim. Siz yaşayın ki Ülkemin yatırımı hiç bitmesin, siz yaşayın ki Ülkemi aydınlatan, ülkeme neşen saçan çocuklarım hep gülsünler. Çünkü onlar güllerve hep gülmeliler.

 

 

Tüm öğretmenlerime kucak dolusu selamlar.

 

 


4720 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 
1 2 3 4 5   Bu Yazıya Toplam 405 Puan Verildi
 Kaynak :  Sinan UZUN

 Kategori ¬ Köşe Yazısı

  Yorum ( 22 )   

 sümeye uzun

Tarih : 01.11.2010 21:26:02  

  teşekkürler:)


öğretmenim yüreğine sağlık...
 şule gökçöl

Tarih : 26.01.2010 21:29:22  

  kalbini ellerinde gezdiren öğretmenlere..


Öğretmenlik öğretmenliktir işte..Ne güzel anlatmışsınız hocam...Sözün bitiiği yerdeyim,duygulandım..Gönlünüze sağlık...Size ve sizin gibi düşünen meslekdaşlarıma selam ve saygılarla...
 neslihan özcan

Tarih : 22.12.2009 00:24:56  

  gönül yolculuğu


hayatın akıp giden ve giderken de bizden bi şeyler alıp götüren günlerine inat bu anlamlı görevi ,öğretmenliği, yapabilmek inanın çok güzel... bu gönül yolculuğunda inşallah hep başarılı olursunuz....yüreğinize sağlık....
 Yağmur

Tarih : 21.12.2009 17:31:04  

  Emeğinize sağlık


Çok güzel anlatmışsınız hocam,bu heyecanı yürekten hissedebilmek gerçekten çok güzel,emeğinize sağlık.
 can_can

Tarih : 20.12.2009 10:59:01  

  çok güzel


sn öğretmenim,ne güzel bir duygu yükü. 33 yılda hala bu sevgi v e duyguyu yaşamak her şeyi anlatıyor sanırım . sevgiyle kalınız.
 meryem selcen

Tarih : 13.12.2009 19:39:39  

  çok güzel


Çok güzel ve anlamlı bir yazı olmuş.Ellerinize sağlık.
 habi

Tarih : 12.12.2009 15:03:04  

  teşekkürler


öğretmenim çok güzel anlatmışsınız ağzınıza yüreğinize sağlık
 selda yılmaz

Tarih : 12.12.2009 13:15:29  

  sanki yoruldum


öğretmenliğimin 13. yılını çalışıyorum.İlk on yılımı yazdığınız yazının heyecanı ile çalıştım. Şimdi okulumuzda tavsiye edilen öğretmenim, üst meslek gruplarından insanların çocukları benim öğrencilerim, işimi hala zevkle yapıyorum ama çoook yorgun hssediyorum kendimi. Mesleğimiz gerçekten işini hakkıyla yaparsan çok yıpratıcı. Birde her yeni gelen nesil bir öncekinden daha şımarık ve vurdumduymaz geliyor. Bu da çok üzücü. Doğuda da böyle mi bilemiyorum fakat batıda böyle. Öğretmenliği tercih etmek isteyenler iki kez düşünsün derim.
 müfide

Tarih : 12.12.2009 00:14:18  

  iyi ki unutulanları hatırlattınız...


ülkemin öyle bir yerindeyim ki;yol, su,elektrik vs.gibi imkanlardan yoksun, herşeyden vazgeçmiş, hiçbir şeyden özellikle mesleğimden tat alamaz haldeyim. son günlerde özellikle sorduğum bir soruydu bu. neden seçtim bu mesleği diye lanet ettiğim anlar bile oldu ama bu yazıyı okuduktan sonra birşeyler değişti sanki ve bugün öğrencilerim bile farklı göründü gözüme. iyi ki hatırlattınız mesleğimin güzelliklerini hocam emeğinize sağlık çok teşekkürler... SAYGILARIMLA
 Pınar KESKİN

Tarih : 11.12.2009 22:27:10  

  dilinize sağlık


böyle güzel bir yorumun üstüne ne denebilir bilmiyorum ama hislerimizi çok iyi tercüme etmişsiniz öğretmenim elinize dilinize emeğinize sağlık ne mutlu ki ülkem sizin gibi bizim gibi eğitimcilere sahip bu gelecek için çokumut verici aslında :)
 habil

Tarih : 11.12.2009 20:51:42  

  öğretmen aslında herkestir.


yeri gelir ana yeri gelir baba yeri gelir kardeş yeri gelir arkadaş.ama gerçekten öğretmen olana böyle.herşeye rağmen öğretmen olmak başka bişey...kim ne derse desin.hayırlı akşamlar herkese..
 doruk3545

Tarih : 11.12.2009 18:04:03  

  Nede mi öğretmen olur insan


Teşekkür ederim arkadaşım. öğretmenlik mesleği ancak bu kadar güzel anlatılır.21. yılımı çalışıyorum, hizmetimin sonuna geldiğim için ne kadar üzüldüğümü ancak bu mesleğe gönül veren sizler gibi arkadaşlar anlar.Evet bir çok meslek sahibi olan öğrencilerim var.Sizinde dediğiniz gibi çok güzel bir duygu fakat bu yıl 1. sınıfları okutuyorum 15 öğrencim okumaya geçti, bunun mutluluğu hiç birşeyle ölçülmüyor.zaten sevilmeden yapılacak meslek kesinlikle değil.Sizlere başarılar arkadaşım.
 mehtap

Tarih : 11.12.2009 10:34:22  

  yüreğinize sağlık


gerçekten tam anlamıyla öğretmenliği yaşayan biri olduğunuzu düşünüyorum anlatımınız beni çok etkiledi çocuklarımızı böylesi yüreklere emanet etmek bizler için büyük gurur tebrik ediyor ve başarılar diliyorum
 mehmet

Tarih : 11.12.2009 09:48:34  

  GÜZEL BİR YAZI


Emeğine sağlık bunlar çok güzel ifadeler öğretmenler için.
  Sayfalar : İlk Sayfa - [1] [2] - Sonraki Sayfa - Son Sayfa

 Bu Yazara Ait Diğer Yazılar

  
 

   © Copyright - 2006- İlkokuma Yazma - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu site

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.